Ubezpieczenia samochodowe: Co musisz wiedzieć?
Każdy samochód w Polsce musi być ubezpieczony. Na koszt ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj silnika pojazdu. Które ubezpieczenia dla kierowców są obowiązkowe, a które dobrowolne? Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego czy hybrydowego jest droższe niż OC auta benzynowego?
Ubezpieczenie OC obowiązkowe dla każdego
Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – OC. Właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC najpóźniej w dniu, w którym zarejestrował samochód. Żaden samochód nie może poruszać się po drogach bez ważnej polisy OC.
Od czego zabezpiecza ten rodzaj ubezpieczenia? Polisa pokrywa szkody powstałe w wyniku udziału ubezpieczonego pojazdu – zarówno tych związanych z uszkodzeniem mienia, jak też zdrowia (np. ofiar wypadku). Jeśli winowajcą wypadku jest właściciel pojazdu i polisy, to z OC zostaną pokryte koszty powstałych szkód.
Co wpływa na wysokość OC?
Na koszt ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Już konkretny model samochodu, rok jego produkcji, przebieg czy rodzaj i moc silnika mają bezpośrednie przełożenie na cenę ubezpieczenia OC. Im większy silnik, przebieg czy im starszy pojazd, tym koszt polisy może być wyższy.
Na cenę ubezpieczenia OC może mieć wpływ również staż posiadania prawa jazdy i wiek kierowcy. Młodzi, świeżo upieczeni kierowcy są dla ubezpieczycieli kierowcami zwiększonego ryzyka powodowania wypadków, tym samym towarzystwa ubezpieczeniowe zwiększają koszt polisy OC dla młodych kierowców nawet o kilka procent.
Z drugiej strony kierowcy z większym stażem i bezwypadkową historią ubezpieczeniową mogą liczyć na docenienie przez ubezpieczyciela w postaci zniżki na ubezpieczenie OC.
Koszt polisy OC to z reguły kilkaset złotych w skali roku.
Ubezpieczenie dodatkowe – Auto Casco, Assistance, NNW
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC właściciel samochodu może skorzystać z dodatkowych wariantów polis. Jedną z nich jest ubezpieczenie Auto Casco (AC), w ramach którego z polisy pokrywane są szkody wyrządzone na pojeździe właściciela polisy nawet wtedy, kiedy ich sprawcą jest sam ubezpieczony. AC zabezpiecza również przed skutkami zdarzeń losowych związanych z pojazdem, np. kradzież czy pożar.
Na koszt ubezpieczenia AC wpływa nie tylko model czy wiek samochodu, ale też rodzaj silnika czy formy dodatkowych zabezpieczeń pojazdu przed kradzieżą. Bezpośrednie przełożenie na koszt polisy ma też wartość samochodu. Ważnym aspektem w wycenie polisy AC jest również miejsce, w którym z reguły jest parkowany samochód. Prywatny garaż jest bez wątpienia lepszym zabezpieczeniem nie tylko od kradzieży, ale też ewentualnych zarysowań karoserii niż parkowanie samochodu na parkingu.
To, ile kierowca zapłaci za AC, zależy też od zakresu ubezpieczenia, np. czy części zamiennie w przypadku ewentualnego uszkodzenia samochodu mają być wyłącznie oryginalne lub czy samochód będzie naprawiany w serwisie autoryzowanym czy partnerskim. Te kwestie warto poważnie przemyśleć szczególnie w przypadku nowych samochodów prosto z salonu, dla których serwis w autoryzowanych punktach i stosowanie oryginalnych części ma duże znaczenie nie tylko dla ich wartości, ale np. na formę finansowania ich zakupu (np. w przypadku zakupu w ramach leasingu).
Dodatkowym ubezpieczeniem jest także ubezpieczenie na wypadek awarii w trasie – polisa Assistance. Takie wsparcie przydaje się nie tylko podczas niespodziewanej awarii, ale też w przypadku wypadku czy unieruchomienia pojazdu na drodze. W zależności od zakresu ochrony ubezpieczony może liczyć na holowanie samochodu lawetą, a nawet na samochód zastępczy na czas naprawy samochodu.
Każdy, kto chciałby mieć zabezpieczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku spowodowanego wypadku, powinien przemyśleć zakup ubezpieczenia NNW. Co ważne, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko poszkodowanych uczestników wypadku, ale też samego kierowcę i jego pasażerów.
Ile kosztują dodatkowe polisy ubezpieczenia samochodowe? Koszty wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Osoby chcące wykupić dodatkowe ubezpieczenie, powinny przemyśleć połączenie ofert ubezpieczenia dodatkowego z OC, z którego korzystają. Wybór polis u jednego ubezpieczyciela może przynieść dodatkowe zniżki na całkowity koszt polis.
Ubezpieczenie samochodu hybrydowego i elektrycznego
Czy ubezpieczenie samochodu hybrydowego czy elektrycznego jest droższe niż w przypadku polis dla pojazdów z silnikiem spalinowym? Chociaż wartość samochodów elektrycznych i hybrydowych może mieć wpływ na koszty AC, o tyle średni koszt polis OC na początku 2024 r. dla tego rodzaju pojazdów wahał się w przedziale 500-600 zł. W porównaniu z kosztem OC samochodów spalinowych, koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego czy hybrydowego jest porównywalny.