Długa podróż samochodem - lista kontrolna
Planowanie długiej podróży samochodem: Lista kontrolna
Wakacje to czas podróży. Te – w zależności od obranego celu – mogą wynosić niekiedy nawet kilkanaście godzin. Bez względu na dystans warto odpowiednio przygotować samochód przed każdym wyjazdem. Co sprawdzić i na co zwrócić uwagę?
Długie podróże w modzie
Turystyka samochodowa, czyli przemierzanie odległych dystansów własnym samochodem, jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Samochód wykorzystujemy bez względu na to czy u celu czeka na nas zarezerwowane lokum czy poddajemy się spontaniczności i jedziemy przed siebie w poszukiwaniu przygód. Bez względu na powody wakacyjnych przygód do każdej podróży warto się przygotować. Tylko dokładna weryfikacja podstawowych kwestii w Twoim pojeździe zapewni Ci odpowiedni komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.
Kontrola płynów eksploatacyjnych
Przed rozpoczęciem długiej podróży warto upewnić się czy poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie jest na odpowiednim poziomie. Weryfikacji należy poddać poziom oleju silnikowego oraz innych płynów: chłodniczego, hamulcowego, do spryskiwaczy. I chociaż ten ostatni można łatwo uzupełnić podczas postoju na stacji benzynowej, to zbyt małe poziomy pozostałych płynów eksploatacyjnych mogą mieć fatalne skutki. Długa podróż przełoży się na ich zużycie, a zbyt niski poziom może doprowadzić do awarii układu hamulcowego, chłodniczego czy nawet silnika. Oczywiście większość samochodów jest wyposażonych w kontrolki sygnalizujące – niekiedy z dużym wyprzedzeniem jak w CUPRA – zbyt niskie poziomy poszczególnych płynów. Jednak chcąc mieć spokojną głowę w podróży, warto jest sprawdzić wcześniej, aby później nie zastanawiać się gdzie można uzupełnić olej silnikowy czy płyn hamulcowy.
Kontrola opon
Ważnym elementem bezpiecznej jazdy jest odpowiedni stan opon, które gwarantują dobrą przyczepność pojazdu w trasie. Dlatego przez długa podróżą warto sprawdzić nie tylko ich kondycję, ale również ciśnienie w kołach czy ich wyważenie. Zbyt niskie ciśnienie w kołach zmniejszy ich przyczepność, zbyt duże może spowodować uszkodzenie opony. Odpowiedni stan kół przekłada się też na poziom spalania paliwa – nieodpowiednio dobrane ciśnienie kół może znacznie je zwiększać. Zgodnie z przepisami minimalna wysokość bieżnika w oponie powinna wynosić 1,6 mm. Warto sprawdzić czy Twoje opony nie są zużyte i czy wysokość bieżnika jest odpowiednia.
Zawieszenie i hamulce
Równie ważne dla bezpieczeństwa jazdy jest odpowiedni stan zawieszenia samochodu i hamulców. I chociaż producenci samochodów oferują coraz nowsze rozwiązania w tym zakresie – np. wentylowane hamulce tarczowe BREMBO w CUPRA Formentor – to warto sprawdzić ich kondycję. Wadliwe zawieszenie ma też bezpośrednie przełożenie na prowadzenie się samochodu. Mając przed sobą wizję długiej podróży, warto również je sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Oświetlenie pojazdu
Ważną kwestią jest także oświetlenie samochodu. Oprócz stanu żarówek w reflektorach przednich i tylnych warto sprawdzić światła mijania, światło stopu oraz kierunkowskazów. Prawidłowo działające światła odgrywają istotną kwestię szczególnie podczas podróży nocą. I chociaż wielu producentów proponuje w swoich modelach innowacyjne rozwiązania świetlne – np. technologia Matrix LED w CUPRA Leon, które zapobiega oślepianiu innych uczestników drogi oraz odbijaniu się światła – to kontrola poprawności oddziałania oświetlenia jest istotna przed długą podróżą.
Długa podróż elektrykiem? Sprawdź stacje ładowania
Osoby planujące długą podróż samochodem elektrycznym, powinny też sprawdzić dostępne w trasie sieci ładowania. Oczywiście auta elektryczne określają zasięg, jaki mogą pokonać na jednym ładowaniu, ale warto brać pod uwagę, że wysoka temperatura otoczenia czy korzystanie z klimatyzacji może nieco obniżyć wydajność akumulatora. Aby nie czuć presji kończącej się energii, dobrze jest zaplanować postoje na ładowanie samochodu. Oprócz lokalizacji samych stacji ładowania warto też sprawdzić jaka opcja ładowania jest w nich dostępna. Ładowanie prądem stałym DC pozwoli naładować akumulator samochodu szybciej, co znacznie skróci czas postoju.