Konserwacja samochodu: jak przedłużyć żywotność pojazdu
Wielu z nas nie zgadza się z tezą, że trzeba zmieniać samochód co parę lat. Okazuje się, że odpowiednia konserwacja oraz użytkowanie pojazdu może przyczynić się do wydłużenia jego żywotności. O czym więc warto pamiętać?
Zadbaj o silnik
Dbanie o silnik - w tym pojęciu zawiera się szereg czynności, które warto wykonywać regularnie, aby przedłużyć żywotność pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o wymianie filtrów i oleju silnikowego. Zaleca się, by robić to raz w roku lub po przejechaniu od 10 do 45 tysięcy kilometrów.
W nieco większych odstępach czasu powinniśmy wymienić również olej chłodniczy. Dzięki temu unikniemy awarii układu chłodzenia. Warto od czasu do czasu sprawdzić, czy płyn nie wycieka i czy nie pływają w nim zanieczyszczenia. Jeśli nie pojawiają się niepokojące objawy, płyn wymieniamy raz na 5 lat, ewentualnie po przebyciu 250 tysięcy kilometrów. W przypadku starszych aut warto robić to częściej - mniej więcej raz na 3 lata i po przejechaniu od 50 do 70 tysięcy km.
Właściwa konserwacja podwozia
Podwozie do podstawa. Znajduje się tu wiele elementów, które są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Zwłaszcza zimą. Zależy nam, aby zminimalizować ryzyko korozji. W ramach konserwacji podwozia wykonuje się m.in. jego mycie, usuwanie rdzy, usuwanie wilgoci z trudno dostępnych miejsc, nałożenie odpowiednich preparatów, które będą chronić podwozie przez jakiś czas. W ten sposób nie tylko wydłużymy żywotność auta, lecz także unikniemy kosztownych napraw.
Opony również wymagają uwagi
Wbrew pozorom także właściwy stan opon przekłada się na żywotność pojazdu. Opony to ta część, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Powinny posiadać odpowiednie ciśnienie. Problemy w tym zakresie mogą skutkować większym zużyciem paliwa, jak również nierównomiernym zużyciem opon. Należy przy tym pamiętać o regularnej ich wymianie na wiosnę oraz jesienią. W ten sposób zwiększymy nie tylko bezpieczeństwo i wygodę jazdy, lecz także zabezpieczymy zawieszenie auta.
Czyszczenie pojazdu nie tylko na zewnątrz
Regularne mycie pozwala nie tylko na utrzymanie estetycznego waloru. W ten sposób usuwamy z powierzchni naszego pojazdu rdzę oraz innego typu zanieczyszczenia. Woskowanie pozwala utrzymać lakier w dobrym stanie. Jest on narażony na działanie słońca czy warunków atmosferycznych, lecz także soli służącej do odśnieżania dróg.
Jednocześnie warto dbać także o wnętrze samochodu. Może tu gromadzić się wilgoć, którą nanosimy na dywaniki najczęściej w zimowych miesiącach. Nadmierna wilgoć sprzyja korozji. Aby uniknąć degradacji powierzchni deski rozdzielczej czy pozostałych miejsc w naszym aucie, warto regularnie odkurzać i wietrzyć kabinę pojazdu.
Regularny przegląd
Wydaje się to rzeczą oczywistą, jednak warto o tym przypomnieć. Przegląd samochodu nie jest jedynie koniecznością i rutyną. To dobra okazja, by namierzyć wszelkie niedoskonałości, które mogą skrócić żywotność naszych czterech kółek. Przy okazji przeglądu możemy sprawdzić stan hamulców, napędu, najważniejszych układów w naszym pojeździe, jak również wymienić filtry i oleje. Przegląd umożliwia wykrycie usterek na dosyć wczesnym etapie. Dzięki temu ewentualne naprawy w serwisie okażą się mniej kosztowne.
Właściwe użytkowanie auta
Pamiętaj, że nie tylko przegląd, czyszczenie, woskowanie i wymiana oleju uczynią auto bardziej żywotnym. Duży wpływ ma także to, jak korzystasz ze swojego pojazdu. Styl jazdy ma znaczenie. Agresywna jazda i szybkie ruszanie mogą przyczynić się do szybszego zużycia silnika. Ponadto duże prędkości oraz długotrwałe wysokie obroty mogą być również szkodliwe dla poszczególnych układów w naszym samochodzie.
W miarę możliwości staraj się nie eksponować auta na działanie silnych promieni słonecznych. Podzespoły samochodu nie lubię zbyt wysokich temperatur, które mogą prowadzić do przegrzania oraz awarii jednego z układów. Nadmierne nasłonecznienie prowadzi także do blaknięcia lakieru. Ten z czasem może utracić swój połysk.