Cupra – co oznacza logo i skąd pochodzą nazwy modeli
Symbolika logo marki Cupra
Ostre, dynamiczne linie i niespotykana, miedziana barwa sprawiają, że logo marki Cupra jest wyjątkowo charakterystyczne. Bardzo interesująca jest także jego symbolika i inspiracje, którymi kierowali się jego twórcy. Logo to coś więcej niż znak umieszczany na samochodach – dla Cupry stanowi ono godło, symbol przynależności do wspólnoty (Cupra tribe – plemię Cupry). Dlatego właśnie zdecydowano się na logo w stylu plemiennym, które, tak jak plemienny tatuaż, pozwala określić, kto należy do rodziny Cupry. Styl ten to jedna z najstarszych form sztuki wizualnej, która symbolizuje odwagę i śmiałość. Co zawiera logo marki Cupra? To dwie splecione ze sobą litery „C” (od nazwy Cupra, naturalnie), które dzięki temu zabiegowi wyglądają też jak obrócone, przechodzące przez siebie trójkąty. Projektanci byli świadomi, że logo marki musi prezentować się „mocno” i stabilnie, a także kojarzyć się z mocą i energią. Obrócone trójkąty mają ostro zarysowane końce – przypominające grot strzały – i dlatego podkreślają determinację w dążeniu do celu oraz symbolizują ruch. Trójkąt ma także stabilną podstawę. Nie bez przyczyny często ta właśnie figura występuje w logo firm budowlanych czy architektonicznych. Co ciekawe, logo marki (oraz napis – o nim za chwilę) to jedyne emblematy, jakie można znaleźć na nadwoziu aut Cupry.
Skąd pochodzi nazwa Cupra?
Nazwa Cupra pochodzi od angielskich słów „cup” i „racing” (puchar i wyścigi). W świecie motoryzacji trudno o „imię” bardziej kojarzące się ze sportami motorowymi. Właśnie na torach i odcinkach specjalnych rozpoczęła się historia marki Cupra, która przez lata zdobyła wiele tytułów mistrzowskich w najbardziej prestiżowych konkurencjach, m.in. w Rajdowych Mistrzostwach Świata czy wyścigach serii WTCC. Od 2018 roku nazwa marki, tak jak logo, prezentowane jest w miedzianych barwach. Ciekawostka – „cuprum” to po łacinie miedź, co dodaje całości dodatkowego smaczku. Napis Cupra został lekko spłaszczony, aby, tak jak logo, wyglądał bardziej stabilnie.
Co oznacza Formentor i inne nazwy modeli Cupra?
Inspiracją dla twórców Cupry jest Hiszpania i charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego miasta oraz klimatyczne miejsca. Nazwy modeli Cupra są ekspresyjne i pełne temperamentu, mimo to świadomą decyzją producenta jest nieumieszczanie ich na nadwoziu (np. na pokrywie bagażnika). To kolejny dowód, że marka tworzy samochody na własnych, wyjątkowych zasadach.
Ateca to miejscowość w regionie Aragonii położona pośród słonecznych wzgórz – odwiedzają ją chętnie np. mieszkańcy Madrytu, aby odpocząć z dala od zgiełku miasta. W przypadku hiszpańskiego SUV-a ma podkreślać jego uniwersalny charakter, który na krętych drogach, a czasem wręcz poza nimi, czuje się jak ryba w wodzie. Z kolei Leon pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie, którą zakładał legion rzymski nazywany Legio Septima Gemina. Architektura miasta jest z jednej strony klasyczna, a z drugiej można w nim odnaleźć nowoczesne budynki – tak jak Leon, który należy do „klasycznego” segmentu aut kompaktowych, ale w jego stylizacji nie brakuje nowoczesnych, charakterystycznych elementów.
Formentor to nazwa północnego przylądka na Majorce, pełnego ostrych klifów. Wybierając tę nazwę twórcy chcieli podkreślić sportową stylizację auta, która jest mocno zarysowana i pełna wyrazu, miejscami surowa tak jak klify obficie występujące na hiszpańskiej wyspie. Z kolei Born to Cupra, której nazwa inspirowana jest tętniącym życiem miastem – a konkretnie dzielnicą Barcelony el Born, w której znajdują się najmodniejsze kawiarnie czy luksusowe butiki.
Także nadchodzące modele – Cupra Terramar i Tavascan – mają „geograficzne” nazwy. Terramar to część nazwy toru wyścigowego (Automodromo de Sitges-Terremar pod Barceloną), miejsca, w którym zainaugurowano powstanie marki Cupra. Z kolei Tavascan to niewielka, katalońska miejscowość z malowniczymi widokami na Pireneje i doliny. Jak nazwany zostanie miejski, elektryczny model, który zapowiada prototyp UrbanRebel? Tego dowiemy się w 2025 roku. Podobno konkurs na nazwę wciąż trwa.
W przypadku Cupry nazwy modeli, pochodzenie marki oraz design samochodów stanowią spójną całość. Sportowe DNA producenta oraz jego hiszpańskie korzenie płynnie łączą się z ekspresyjnym stylizacją i wyjątkowymi nazwami modeli. Całość podkreśla charakterystyczne logo w wyjątkowym miedzianym kolorze – to właśnie znak plemienia jest jednym z tych elementów, które na ulicy szczególnie przyciąga wzrok.