pl:CUPRA brand Universe:CUPRA Essence:Ile kilometrów można przejechać na rezerwie? PL/PL

Idealne auto miejskie – Na co zwrócić uwagę?

  1. CUPRA Brand
  2. CUPRA Essence

Samochód do miasta - Na co zwrócić uwagę?

Mieszkańcy polskich miast, mimo wysoko rozwiniętej komunikacji publicznej, preferują posiadanie własnego auta. Z jednej strony własny samochód ułatwia przemieszczanie się. Z drugiej jednak może generować dodatkowe problemy dotyczące m.in. jego garażowania czy posiadania miejsca na parkingu. Coraz bardziej rozbudowane przestrzenie miejskie wymagają od kierowców wysokich umiejętności w manewrowaniu pojazdem, a od samego samochodu niewielkich gabarytów. Na co zwrócić uwagę poszukując auta miejskiego?

Auto miejskie, czyli jakie?

Właściwe, to jakie auto możemy zaliczyć do kategorii miejskiego? Jakie są główne cechy samochodu dedykowanego przemieszczaniu się w aglomeracji?

Przede wszystkim jego gabaryt, a raczej kompaktowość. Niedostateczna liczba miejsc na parkingach, ciasne ulice oraz odwieczne korki to największe problemy, z jakimi codziennie mierzą się kierowcy. Bez wątpienia niewielkie rozmiary samochodu, a co za tym idzie ułatwione manewrowanie na niewielkiej przestrzeni, znacznie pomogą sprostać tym przeszkodom. W miastach najlepiej sprawdzą się pojazdy z segmentu A oraz B. Te pierwsze charakteryzują się bardzo małym bagażnikiem, ale znacznie ograniczoną ilością miejsca na tylnych siedzeniach. Długość samochodów z tego segmentu to ok. 3,5 m, a moc silnika nie przekracza 70 KM. Osoby chcące połączyć niewielkie gabaryty z większą funkcjonalnością, powinny zainteresować się samochodami z segmentu B. Te – choć nadal zachowują kompaktową bryłę – oferują więcej miejsca dla pasażerów, a niewielki bagażnik może być powiększony poprzez złożenie tylnych siedzeń. Do tego segmentu zalicza się większość aut typu hatchback oraz sedan, a ich silniki mają większą moc niż 70 KM. Przykładem miejskiego samochodu z segmentu B jest chociażby elektryczna CUPRA Born, która przy długości nieco ponad 4 m gwarantuje 5 miejsc i bagażnik o pojemności 385 l i moc do 231 KM. Co ważne w mieście umożliwia jazdę bus pasem.

Samochód do miasta – jaki silnik?

Jednym z istotnych kryteriów wyboru miejskiego auta jest wariant silnika, w jaki jest wyposażony. Dotyczy to bezpośrednio nie tylko jego pojemności i mocy, ale również rodzaju. Dziś – oprócz typowych silników spalinowych – kierowcy mają do wyboru również wersje hybrydowe, a nawet elektryczne. Wybór typu silnika jest sprawą indywidualną. Jednak warto wziąć pod uwagę poziom spalania samochodu, który jest szczególnie istotny w przypadku konieczności przemieszczania się zakorkowanymi ulicami. W ruchu miejskim dobrze sprawdzą się auta z silnikiem spalinowym, w których spalanie wynosi 6-7 l/100 km. Taki poziom spalania gwarantuje spora grupa aut z grupy CUPRA, m.in. CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer, CUPRA Formentor czy CUPRA Ateca. Mniejsze spalanie to również niższe koszty utrzymania pojazdu, co także jest istotne dla każdego kierowcy.

Czy samochód elektryczny to dobra propozycja na miejskie auto? Biorąc pod uwagę coraz większą dostępność stacji ładowania w polskich miastach, niższe koszty ich eksploatacji w porównaniu z silnikami spalinowymi (przykładowo: CUPRA BORN zużywa 15,5 kWh/km) oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne, samochód elektryczny może być ciekawą alternatywą jako samochód miejski. Tym bardziej, że coraz więcej miast zamyka swoje centra dla aut spalinowych, gdzie w ramach tzw. zielonych stref mogą poruszać się jedynie określone kategorie pojazdów, w tym auta elektryczne. Dodatkowym atutem posiadania elektryka w mieście jest zwolnienie z opłat parkingowych samochodów na zielonych tablicach rejestracyjnych.

Praktyczne wyposażenie samochodu miejskiego

Poszukując auta do miasta warto też zwrócić do wyposażenie zwiększające funkcjonalność pojazdu. Bez wątpienia dużym ułatwieniem w jego użytkowaniu w przestrzeni miejskiej będą wszystkie systemy ułatwiające manewrowanie, np. kamery cofania, czujniki parkowania czy systemy automatycznego parkowania. W mieście sprawdzą się również wszystkie systemy zwiększające bezpieczeństwo podczas jazdy, np. w godzinach szczytu. Przykładowo system kontroli odstępu Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania i funkcją ochrony pieszych oraz rowerzystów, w jaki wyposażona jest CUPRA Formentor. Te funkcjonalności umożliwiają kierowcy szybką reakcję na nieprzewidziane sytuacje na drodze.

Ciekawym rozwiązaniem wspomagającym przemieszczanie się po mieście są pakiety wspomagania jazdy czy predykcyjne tempomaty, które dostosowują prędkość jazdy pojazdu do znaków drogowych i danych pobieranych z nawigacji.

Wprawdzie nawet najlepsze wyposażenie i funkcje nie zwalniają kierowcy z zachowania odpowiedniej ostrożności i czujności podczas jazdy, ale mogą znacznie ułatwić poruszanie się w przestrzeni miejskiej. 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

⁴Leasing JAK ABONAMENTopłata wstępna: 0-30%, okres leasingu: 48 miesięcy, roczny przebieg 10 000 km, finalna rata określona w umowie. Oferta dla przedsiębiorców.